Zorlu Faktoring ... 14 Haziran 2024 Cuma
Ana Sayfa Site Haritası Bize Ulaşın
ZORLU GRUBU

Üretim, ihracat, istihdam rakamlarının büyüklüğü ve dünya pazarlarındaki rekabet gücüyle Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Zorlu Holding’in temelleri,1953’te Denizli’nin Babadağ ilçesinde atıldı.

Üretim kapasitesi, ihracatı, yüksek verimliliğe sahip AR-GE yatırımları ve teknolojik üstünlükleriyle bugün Türk sanayisinin en güçlü üretim gruplarından biri olan Zorlu Holding, tekstilden elektroniğe, enerjiden gayrimenkule uzanan geniş üretim yelpazesiyle 2000’li yıllarda, Türkiye’nin en büyük kuruluşları arasına adını yazdırmayı başardı.

Büyümesini 1980’li yıllara kadar ev tekstili alanındaki çalışmalarıyla sürdüren ve Türkiye’nin ev tekstilinde lider markası TAÇ’ı yaratan Zorlu Holding, 1994 yılında bünyesine Vestel Elektronik’i de dahil etti.1993 yılında Zorlu Enerji ile enerji, 1997 yılında da Denizbank ile finans sektörlerine adım attı. 2006’da Denizbank’ı Dexia Bank’a satarak finans sektöründen ayrıldı.

Zorlu Holding bugün, 60’dan fazla şirketiyle Türkiye’nin geleceği ve Türk insanının yaşam kalitesi için çalışıyor.

Tekstil Grubu
Zorlu Tekstil Grubu’nun ana faaliyet alanı iplik ile ev tekstili ürünleri üretimi ve pazarlamasıdır. Dört kıtaya yayılarak Türkiye, Fransa, Almanya, Güney Afrika, İngiltere, Makedonya ve ABD gibi ülkelerde 12 şirketiyle faaliyet gösteriyor. Zorlu Tekstil Grubu, toplam 8.500 çalışanı ve 620 bin m2 kapalı üretim alanı ile dünyanın sayılı ev tekstili üreticileri arasında yer alıyor.

Vestel Şirketler Grubu
Vestel Şirketler Grubu, elektronik, beyaz eşya ve bilgi teknolojisi alanlarında, Türkiye’nin ve uluslararası pazarların güçlü oyuncuları arasında yer alıyor. Üretim, satış ve pazarlama, Ar-Ge, yazılım ve uydu hizmetleri konusunda faaliyet gösteren 13'ü yurt dışında toplam 28 şirketin oluşturduğu bu grup, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğiyle dünyanın en büyük üreticilerinden biridir.

Enerji Grubu
Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin 1993 yılında kurulmasıyla temelleri atılan Zorlu Enerji Grubu, elektrik üretimi ve satışı, doğal gaz üretimi, dağıtımı ve satışı ile proje sürecinden enerji santrallerinin “anahtar” kurulumu, uzun vadeli bakımı ve işletimi hizmetlerine uzanan faaliyet alanlarıyla sektöründe ayrıcalıklı bir yapıya sahip. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan 5 doğal gaz, 7 hidroelektrik, 1 jeotermal, 1 rüzgar ve 1 motorin santraliyle 745 MW kurulu güce ve 192ton/saat buhar kapasitesine sahip olan Grup; elektrik üretimi ve ticareti ile doğal gaz ticareti ve dağıtımı da yapıyor, Trakya ve Gaziantep’te sanayi ve konutlara doğal gaz sağlıyor. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da bölgesel bir güç haline gelebilmek için çalışmalarını hızla sürdüren Zorlu Enerji Grubu Rusya, Pakistan ve İsrail’de önemli yatırımlara sahip.

Gayrimenkul Grubu
Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş., yurt içinde ve yurt dışında değerli araziler üzerinde nitelikli konut, ofis, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, otel ve ticari depolar geliştirmek, geliştirdiği gayrimenkuller üzerinde yatırımlar yaparak satmak, kiralamak veya işletimini gerçekleştirmek amacıyla 2006 yılında kuruldu.
Zorlu Holding Web Sayfası